kalendarz adwentowy
Pamiętam z dzieciństwa kalendarze adwentowe w postaci bombonierek. Aktualnie sklepy prześcigają się za równo w słodkich propozycjach jak i tych z zabawkami. Jednak obie opcje nie bardzo do mnie przemawiają. W tym roku postawiłam na zorganizowanie 24 aktywności w klimacie około bożonarodzeniowym. Jesteś ciekawa/y? Zapraszam 

Wszystkie pomysły pokazywały się na bieżąco w formie Instastory na moim profilu klakier.blog. Teraz możesz je znaleźć w wyróżnionej relacji.
kalendarz adwentowy
1. List do świętego Mikołaja

święty Mikołaj
W tym zadaniu nie tylko piszemy/rysujemy list do świętego Mikołaja, ale również organizujemy wycieczkę na pocztę. Istotne jest poznanie jak ona funkcjonuje, jak wygląda proces wysyłania listu oraz jakie zadania na poczcie mają poszczególne osoby. 

2.       Pingwinki do ćwiczeń oddechowych

ćwiczenia oddechowe
Wystarczy na niebieskie, plastikowe kieliszki nakleić samoprzylepne oczka oraz wycięte z filcu lub folii piankowej dziób i brzuszek.
Zabawa: Dziecko dmucha na pingwinka tak by poruszył się do przodu. Dobrym pomysłem jest wykonać dwa bądź więcej, ponieważ wtedy będziecie mogli zorganizować wyścigi.

3.       Kartki bożonarodzeniowe

Boże Narodzenie
Wykonujemy kartki bożonarodzeniowe- kilka inspiracji znajdziecie w poście klikając TUTAJ. Ważne, aby porozmawiać z dzieckiem komu chciałoby dać dana kartkę i dlaczego.

 
4.       Zabawa sensoryczna

sensoryka
     Tym razem mam dla Was propozycję zabawy matematyczno- sensorycznej. Dziecko wyjmuje kostki do lodu (można je kupić w Pepco) ćwicząc motorykę małą. Dodatkowo możemy je wspólnie przeliczać i klasyfikować. Potem sprzątając po zabawie przesypujemy ryż do pojemnika (sensoryka). 

5.       Mini choinka

choinka
Wykonujemy mini choinkę z szyszki i pomponików, którą z okazji Mikołajek możemy podarować komuś bliskiemu.
pomponiki

6.       Gra planszowa

gra planszowa
Wykonajcie wspólnie grę planszową dostosowaną do Waszych potrzeb. U nas ze względu na to, że dopiero wprowadzamy gry, zasady ograniczają się jedynie do rzucania kostką i poruszania o odpowiednią liczbę pól. Ponadto każde większe pole to jedna ciekawostka o pingwinach. Jako pionki wykorzystałam pingwinki z poprzedniego zadania.

7.       Piankowe farby

pianka
W tej aktywności malujemy farbami stworzonymi z pianki do golenia i barwników spożywczych Ważne by wspólnie je przygotować, można mieszać kolory i wyjaśnić co powstaje z połączenia konkretnych barw.
 
8.       Bałwanek

renifer
     Najpierw chowamy produkty potrzebne do wykonania bałwanka i gramy z dzieckiem w zimno- ciepło. Następnie wykonujemy go według instrukcji, którą znajdziecie w wpisie Olaf i jego przyjaciele.

9.       Memory słuchowe

washi tape
    Wspólnie z dzieckiem wykonujemy memory słuchowe. Na zdjęciu znajdują się przykłady pojemników, które możecie wykorzystać. Ważne by skompletować co najmniej sześć identycznych (dadzą one trzy pary). Ja swój zestaw skompletowałam z opakowań po witaminie D3. Potem wsypujemy do każdej pary takie same elementy na przykład malutkie dzwonki, śrubki, kuskus bądź koraliki. Następnie przyozdabiamy memory taśmami washi tape (te zakupiłam na AliExpress) i gotowe. Możemy zagrać w klasyczną wersję (odnajdywanie par) lub grę terenową (ktoś inny chowa pojemniczki w różne miejsca, następnie zadaniem każdego uczestnika jest odnaleźć jak najwięcej par).

10.   Świąteczny wieniec

farby
    Wykonujemy świąteczny wieniec z odrysowanych dłoni dziecka. Inną wersją wieńca może być odbicie pomalowanych wcześniej farbą rączek. Dodatkowym zadaniem dla dziecka w tym dniu jest powiedzenie każdej bliskiej sobie coś miłego.

11.   Memory

ryż
Jak możemy wykorzystać memory?
❆ do zabawy sensorycznej
❆ do podstawowej wersji- odnajdywania par
❆ do zabawy- który obrazek nie pasuje
❆ do zabawy- jaki obrazek zakryłam
❆ do odnajdywania podobieństwa/różnic pomiędzy obrazkami

12.   Butelka sensoryczna

kostki lodu
     Najpierw chowamy wszystkie elementy potrzebne do wykonania butelki w worku. Dziecko zgaduje co się w nim znajduje (opisuje, nazywa). Następnie wykonujemy butelkę sensoryczną
pomponiki
 
13.   Puzzle

choinka
      Sklejamy taśmą kilka patyczków. Następnie mamy kilka opcji, możemy:  
❆Samodzielnie narysować dziecku na nich obrazek
❆Nakleić wydrukowany, a potem poprzecina
❆Narysować kontur, który dziecko pomaluje
❆Dać wolną rękę naszemu małemu artyście
     Dalej odklejamy taśmę i gotowe

farby

14.   Nietypowa plastyka

Ikea
Do woreczka strunowego lub koszulki foliowej wkładamy rysunek. Następnie nalewamy tam odrobinę farby. Zadaniem dziecka jest rozmazać ją dotykając jedynie woreczka/koszulki tak, aby wypełnić kontury. Dodatkowo opowiadamy dziś dlaczego należy dokarmiać zwierzęta zimą.

15.   Karta pracy

karta pracy
      Jak inaczej wykorzystać karty pracy? Zadania możecie wykonywać wykorzystując do tego konkretne elementy. Zróbcie sobie również dziś sesję zdjęciową w świątecznym klimacie.

16.   Pomocnicy świętego Mikołaja

elf
    Wykonajcie renifera lub elfa według pomysłu z bloga- LINK. Obejrzyjcie również dostępne w Internecie materiały, ciekawostki o hodowli reniferów.

17.    Ćwiczenia oddechowe z planszami

rudolf
Ćwiczenia oddechowe z planszami, które możecie znaleźć na blogu klikając- TUTAJ.

18.   Matematyka na tacy

20minutdlamatematyki
    Najpierw dziecko odkrywa schowaną pod ryżem cyfrę, a potem układa odpowiednią liczbę pomponików na choince.

19.   Święty Mikołaj

Pepco
Tym razem wspólnie tworzymy Mikołaja oraz opowiadamy dziecku legendę o świętym Mikołaju. Instrukcję jak wykonać mikołajka znajdziecie w wpisie Olaf i jego przyjaciele.

20.   Zabawa z klamerkami

bombki
    Z kolorowych kartek wycinamy bombki. Następnie dobieramy do nich kolorystycznie klamerki. Zadaniem dziecka jest je odpowiednio dopasować. Dodatkowo opowiadamy dziś jakie są tradycyjne dania wigilijne.

21.   Prezent dla bliskiej osoby

tiger
Wykonujemy prezent dla bliskiej osoby. Może to być na przykład sklejona z szpatułek podkładka pod kubek lub ramka do zdjęcia. W razie potrzeby może zrobić to dorosły, a dziecko ozdobić według własnego pomysłu. Co więcej rozmawiamy z dzieckiem na temat tradycji dawania prezentów w tym jak wygląda ona w innych krajach.

22.   Wycinanki
 
choinki
     W tej aktywności z kolei wycinanki. Na trójkątnych choinkach rysujemy przerywane linie. Zadaniem dziecka jest je porozcinać. Dodatkowo śpiewamy wspólnie kolędy.

23.   Ozdoba na choinkę

ozdoba na choinkę
Dziecko wykonuje ozdobę na choinkę. Stempluje steropianową bombkę. Stempel możecie wykonać z nakrętki po butelce (np. płynu do prania), naklejając na nią wycięty wzorek z folii piankowej.  Rozmawiamy z dzieckiem również skąd wzięła się tradycja ubierania choinki oraz jak wyglądała ona dawniej.
 
24.   Łańcuch na choinkę

klej
Dziecko wykonuje łańcuchy na choinkę. W razie potrzeby pomagamy wyciąć paski. Jednak przede wszystkim pokazujemy jak go zrobić. Ostatnim zadaniem jest szukanie pierwszej gwiazdki.

W komentarzu podziel się ze mną swoim zdaniem na temat posta😸
 

Brak komentarzy: