książka Miluś idzie do przedszkolaOkres adaptacji w przedszkolu niejednokrotnie bywa trudny. Pojawiają się obawy, tęsknota i strach. Jak zatem możemy wspomóc dziecko w tym czasie? Dobrym pomysłem jest czytanie książek, które oswoją dziecko z tematem. Jedną z takich pozycji jest z pewnością „Miluś idzie do przedszkola” wydawnictwa Bookolika.  

Seria: Miluś i Emcia 

Wydawnictwo: Bookolika
Autor: Paulina Chmurska
Ilustracje: Agnieszka Matz 
króliczek Miluś

To na pozór proste opowiadanie o króliczku i jego pierwszym dniu w przedszkolu. Towarzyszymy Milusiowi od wstania z łóżka, ubrania się, zjedzenia śniadania po pobyt w przedszkolu aż do powrotu jego mamy.

króliczek Miluś się ubiera

Opowiadanie przedstawia przykładowy rozkład dnia przedszkolaka: przebieranie się w szatni, wejście do sali i spotkanie Pani nauczycielki oraz innych dzieci, wspólne zabawy, korzystanie z łazienki, jedzenie posiłków, czytanie książek, rysowanie oraz wyjście na plac zabaw. Pokazuje dziecku co może się wydarzyć w danych sytuacjach. 

króliczek Miluś stoi z mamą w szatni

Najbardziej w tej książce cenię jednak to w jaki sposób zostały opisane emocje króliczka i relacje z dorosłymi. Dlaczego? Miluś przeżywa w trakcie dnia różnorodne emocje od strachu po radość. Żadna z nich nie jest wartościowana, zostają one przyjęte i nie są negowane przez dorosłych. Dorośli pozwalają je przeżyć Króliczkowi jednocześnie wspierając go w tych trudniejszych momentach. Z książki płynie zatem cenna lekcja nie tylko dla dziecka, ale również jego opiekunów. Pokazuje, bowiem w jaki sposób można poradzić sobie w tej niecodziennej sytuacji. 

króliczekwchodzi do sali przedszolnej

Ponadto jeśli chodzi o relacje dziecko- dorosły ukazano również moment, w którym Miluś prosi o pomoc Panią nauczycielkę. Przeczytałam wiele książek dla dzieci o adaptacji i jest to pierwsza pozycja, w której zetknęłam się z tego typu sytuacją. Pozornie zwykła interakcja, ale z jakże ważnym przekazem dla dziecka. Właśnie tego typu narrację chcę widzieć w książkach dla najmłodszych. Nie bój się prosić o pomoc, to nie wstyd, zawsze możesz to zrobić, jestem tu by Ci pomóc.  

zwierzątka siedzą przy stole

Dodatkowo książka rozwija empatię i uważność dziecka na emocje innych. Króliczek, bowiem nie tylko przeżywa własne emocje, ale także styka się innymi dziećmi, które również odczuwają choćby tęsknotę do rodziców.  

zajęcia w przedszkolu

Na dodatkową uwagę zasługują też pastelowe ilustracje miło wyglądających zwierzątek, które zachęcają do sięgnięcia po tę właśnie serię.

Podsumowując książka skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców. Pomaga oswoić trudności jakie mogą pojawić się podczas pierwszego dnia w przedszkolu. Opowiadanie nie jest przeładowane treścią, skupia się na najistotniejszych aspektach adaptacji, wyrażaniu potrzeb dziecka i mówieniu o swoich emocjach. 

króliczek przytula mamę

Recenzja została napisana dzięki współpracy z wydawnictwem:

Bookolika

PRZECHODZĘ DO WYDAWNICTWA

 

 Inne wpisy z recenzjami książek, gier, pomocy dydaktycznych znajdziesz klikając- TUTAJ.

W komentarzu podziel się ze mną swoim zdaniem na temat posta😸

 
 

Brak komentarzy: