książka Miluś idzie do przedszkolaOkres adaptacji w przedszkolu niejednokrotnie bywa trudny. Pojawiają się obawy, tęsknota i strach. Jak zatem możemy wspomóc dziecko w tym czasie? Dobrym pomysłem jest czytanie książek, które oswoją dziecko z tematem. Jedną z takich pozycji jest z pewnością „Miluś idzie do przedszkola” wydawnictwa Bookolika.  

Seria: Miluś i Emcia 

Wydawnictwo: Bookolika
Autor: Paulina Chmurska
Ilustracje: Agnieszka Matz 
 

To na pozór proste opowiadanie o króliczku i jego pierwszym dniu w przedszkolu. Towarzyszymy Milusiowi od wstania z łóżka, ubrania się, zjedzenia śniadania po pobyt w przedszkolu aż do powrotu jego mamy.

króliczek Miluś

Opowiadanie przedstawia przykładowy rozkład dnia przedszkolaka: przebieranie się w szatni, wejście do sali i spotkanie Pani nauczycielki oraz innych dzieci, wspólne zabawy, korzystanie z łazienki, jedzenie posiłków, czytanie książek, rysowanie oraz wyjście na plac zabaw. Pokazuje dziecku co może się wydarzyć w danych sytuacjach.

Najbardziej w tej książce cenię jednak to w jaki sposób zostały opisane emocje króliczka i relacje z dorosłymi. Dlaczego? Miluś przeżywa w trakcie dnia różnorodne emocje od strachu po radość. Żadna z nich nie jest wartościowana, zostają one przyjęte i nie są negowane przez dorosłych. Dorośli pozwalają je przeżyć Króliczkowi jednocześnie wspierając go w tych trudniejszych momentach. Z książki płynie zatem cenna lekcja nie tylko dla dziecka, ale również jego opiekunów. Pokazuje, bowiem w jaki sposób można poradzić sobie w tej niecodziennej sytuacji.

wiewiórka

Ponadto jeśli chodzi o relacje dziecko- dorosły ukazano również moment, w którym Miluś prosi o pomoc Panią nauczycielkę. Przeczytałam wiele książek dla dzieci o adaptacji i jest to pierwsza pozycja, w której zetknęłam się z tego typu sytuacją. Pozornie zwykła interakcja, ale z jakże ważnym przekazem dla dziecka. Właśnie tego typu narrację chcę widzieć w książkach dla najmłodszych. Nie bój się prosić o pomoc, to nie wstyd, zawsze możesz to zrobić, jestem tu by Ci pomóc. 

Dodatkowo książka rozwija empatię i uważność dziecka na emocje innych. Króliczek, bowiem nie tylko przeżywa własne emocje, ale także styka się innymi dziećmi, które również odczuwają choćby tęsknotę do rodziców.  

smutna myszka

Na dodatkową uwagę zasługują też pastelowe ilustracje miło wyglądających zwierzątek, które zachęcają do sięgnięcia po tę właśnie serię.

Podsumowując książka skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców. Pomaga oswoić trudności jakie mogą pojawić się podczas pierwszego dnia w przedszkolu. Opowiadanie nie jest przeładowane treścią, skupia się na najistotniejszych aspektach adaptacji, wyrażaniu potrzeb dziecka i mówieniu o swoich emocjach. 

Miluś w szatni
 

Recenzja została napisana dzięki współpracy z wydawnictwem:

Bookolika

PRZECHODZĘ DO WYDAWNICTWA

 

 Inne wpisy z recenzjami książek, gier, pomocy dydaktycznych znajdziesz klikając- TUTAJ.

W komentarzu podziel się ze mną swoim zdaniem na temat posta😸

 

Brak komentarzy: