dinozaur
Jeżeli chcesz wspomagać prawidłowy rozwój dziecka powinieneś zadbać o dostarczenie mu odpowiednich doznań sensorycznych. Najprostszym sposobem jest zapewnienie dziecku w tym celu odpowiednich zabawek. Mnóstwo sklepów kusi nas chwytliwymi hasłami, a większość produktów dla Maluszków stała się nagle "sensoryczna". I tutaj, stop, zróbmy na chwilę pauzę i zastanówmy się wspólnie "Co właściwie znaczy sensoryczny?" Choćby wedle słownika PWN oznacza to «doznawany za pomocą zmysłów». Źródeł można mnożyć i mnożyć, a w każdym odnajdujemy poniekąd to samo stwierdzenie- sensoryczny to nic innego jak odczuwalny zmysłami. Najważniejsze w wyborze sensorycznej zabawki są zatem doznania, które zapewnia zmysłom. Podkreślam i będę to robić jeszcze wielokrotnie na blogu- nie sugeruj się ceną a czasem nawet opisem. Niestety żyjemy w czasach ogromnego konsumpcjonizmu, a rynek rządzi się dość bezwzględnymi prawami lubującymi się w niewiedzy klienta. Dlatego mam dla Ciebie proste rozwiązanie.

Dziś udamy się śladami dinozaurów...
Mam dla Ciebie pomysł na "łapki" sensoryczne zrobione z miękkich, bezpiecznych dla dzieci materiałów. Ważne by każdy ślad  był wykonany z innego tworzywa. Może to być lekko chropowaty materiał, gąbki do zmywania naczyń lub zgniecione fragmenty krepiny.

 Moje ślady sensoryczne wykonałam z kartonu na który nakleiłam:
 1. filc
 2. szpatułki
 3. plastelinę
 4. wycięte ozdobnym dziurkaczem z folii piankowej elementy
 5. gąbki do mycia naczyń
 6. materiał miękki
 7. materiał szorstki
 8. krepinę
Dzieci nie tylko mogą przejść się po takich śladach, ale również dotykając ocenić czym różnią się od siebie poszczególne łapki, które są miłe w dotyku, a które nie. Wprowadzając temat można także zagrać z dziećmi w klasyczne "zimno-ciepło" chowając każdy ślad w inne miejsce w sali. Możliwości jest naprawdę wiele, a Ty jakie masz jeszcze propozycje?

Inne pomoce i pomysły z motywem dinozaurów znajdziesz klikając-TU
 

W komentarzu podziel się ze mną swoim zdaniem na temat posta😸

 

4 komentarze:

 1. Sensoryka juz jest, czy nadchodzi czas na emocje?

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy pomysł. Dobrze się skomponuje na zajęciach z moją grą http://www.debinski.edu.pl/dinozaury-gra-planszowa/

  OdpowiedzUsuń