pisanki
Wielkanoc tuż tuż. Kolejny rok znacznie różni się atmosferą od tej, którą pamiętam z dzieciństwa. Jednakże jak co roku ma punkt wspólny. W wielu domach nie zabraknie, bowiem tradycji malowania pisanek.

Poniżej znajdziesz kilkanaście sposobów jak ubarwić jajeczka. Wybrałam różnorodne propozycje tak by każdy mógł je dostosować pod swoje potrzeby i możliwości. Część z pomysłów da się zrealizować już z kilkulatkami. 

 1. naturalne barwniki

pisanki

Jednym z najbardziej popularnych sposobów jest zabarwienie pisanek naturalnymi barwnikami. Dodatkowo jest to jedyna opcja, gdy możesz bezpiecznie zjeść jajka, ponieważ nie zawierają one żadnych składników chemicznych. Jeśli zatem zależy Ci na naturalnym barwieniu pisanek możesz zrobić to za pomocą następujących produktów:

  • kolor żółty – kurkuma albo curry
  • kolor pomarańczowy – sok z marchewki, dynia
  • kolor różowy – burak lub sok z buraka
  • kolor czerwony/czerwono-brązowy – łupiny z cebuli
  • kolor zielony – szpinak bądź pietruszka
  • kolor niebieski – liście czerwonej kapusty
  • kolor brązowy – kawa
  • kolor czarny-łupiny orzechów włoskich
pisanki

Barwienie jajek na gorąco: wybrany składnik i jajka włóż do garnka, a następnie wlej zimną wodę. Później doprowadź do wrzenia i gotuj do momentu aż uzyskasz oczekiwany kolor. Na koniec dodaj trochę octu i odcedź przez sitko. Jeżeli zależy Ci na intensywnym kolorze do garnka  włóż surowe jaja. Z kolei dla uzyskania delikatniejszego efektu daj wcześniej ugotowane jajka do gorącego wywaru.

Barwienie jajek na zimno: najpierw ugotuj osobno wywar z odpowiednim składnikiem i osobno jajka na twardo. Potem do ostudzonego barwnika włóż jajka i dodaj 1 łyżkę octu spożywczego. Wszystko wstaw do lodówki i co jakiś czas sprawdzaj czy pisanki mają już odpowiedni odcień. Ten rodzaj  barwienia może potrwać 30 min do nawet 12h.

*barwienie na gorąco pozwala na uzyskanie bardziej intensywnych kolorów, a na zimno kolorów pastelowych. Ponadto intensywność koloru zależy nie tylko od czasu barwienia, ale także od odcienia skorupki jajka – im jaśniejsza, tym prędzej i mocniej się zabarwi.

wielkanoc

2. specjalne barwniki 

Do barwienia jajek można wykorzystać również gotowe barwniki, które zawsze mają załączoną instrukcję na opakowaniu. Wystarczy postępować według danego przepisu i gotowe. 

barwniki

Ciekawym pomysłem w przypadku farbowania jajek barwnikami jest nadanie pisankom roślinnych motywów. Można to zrobić w bardzo prosty sposób. Wybrany element rośliny np. listek pietruszki, paprotki lub kolendry przyłóż do jajka (tak by przylegała) i włóż w rajstopę lub podkolanówkę. Następnie wrzuć do roztworu z barwnikiem i wyciągnij, gdy zabarwi się na oczekiwany kolor. Potem wystarczy zdjąć zbędne już elementy. 

Równie interesujące jest wykorzystanie gumek recepturek lub odrobiny oleju. W pierwszym wypadku zakładamy gumki na jajko i barwimy przez co uzyskujemy na pisance efekt nieregularnych linii. Z kolei w przypadku gdy do barwnika dodasz łyżkę oleju powstanie coś w rodzaju mozaiki.

3. farby

Kolejnym sposobem jest pomalowanie pisanek farbami plakatowymi lub akwarelowymi.

Warto pamiętać, iż akwarele dadzą mniej intensywne kolory, dlatego sprawdzą się na jaśniejszych skorupach.

chłopiec
Dodatkowo w tym przypadku możesz wykorzystać szereg narzędzi. Nie ograniczaj się jedynie do pędzelków. Pomyśl co może dać ciekawy efekt. Dla przykładu ołówek z gumką idealnie nadaje się do odciskania kropek, wykałaczka do malowania maleńkich szczegółów, a szczoteczką do zębów można uzyskać nieregularne rozbryzgi.
różowy

4. farby lub mazaki metaliczne

Kolejnym sposobem jest pomalowanie jajek metalicznymi farbami lub jedynie nadanie im takich wzorków mazakiem. Dodatkowo ufarbowane pisanki możesz przyozdobić markerem. Efekt jest spektakularny. 

metaliczne
kropki
5. brokaty

Jeszcze więcej blink, blink czyli jajka obtaczane w brokacie. Nic prostszego. Wystarczy posmarować jajko klejem, obtoczyć w brokacie i zostawić do wyschnięcia. 

Rożne efekty można uzyskać nie tylko poprzez użycie innych kolorów, ale również skorzystanie z brokatów o różnorodnym stopniu zmielenia. Dodatkowo możesz nie obtaczać całego jajka lecz jego część co daje nieoczywisty, ciekawy wygląd.

fioletowy

6. gotowe elementy do oklejania 

Ugotowane jajka można również przyozdobić piórkami, koralikami, naklejkami, elementami wyciętymi z filcu lub foli piankowej czy suszonymi kwiatami. Możliwości jest mnóstwo. Wybierz tą, która najbardziej Ci odpowiada i działaj.

nakleja

naklejki

7. decupage 

Decoupage wyróżniłam jako oddzielny sposób, ponieważ uważam że to wyższa szkoła wtajemniczenia jeśli chodzi o "oklejanie". Ponadto prace wykonywane tą techniką wyglądają jak małe ręcznie malowane działa sztuki. 

Jak wygląda to zatem w praktyce?

Wytnij interesujący Cię element z serwetki. Następnie rozwarstw ją, a wierzchnią warstwę ze wzorem naklej na jajko. W tym wypadku idealnie sprawdza się klej Magic (ważne, by po wyschnięciu był przezroczysty). Potem na naklejony element nałóż cienką warstwę kleju i odstaw do wyschnięcia. Na koniec tak przygotowane pisanki można polakierować specjalnie do tego przeznaczonym preparatem. 

decoupage

8. marker lub mazaki

Kolejnym sposobem na pisanki jest ozdobienie jajek  pisakami. Najlepiej sprawdzą się te bezpośrednio przeznaczone do żywności. Ugotowane na twardo jaja można pomalować w najróżniejsze wzory. 

Najlepsze, że efekt końcowy zależy tylko i wyłącznie od inwencji twórców.

Podrzucam Ci również wzór, który szczególnie mi się spodobał. W tym roku skuszę się chyba na taką stylistykę. 
wzory

9. cekiny

Jednym z najczęściej wykorzystywanych przez mnie sposobów jest ozdabianie styropianowych jajek cekinami. Ostrzegam, że jest to bardzo czasochłonne zajęcie dla cierpliwych, ale osobiście jestem fanką tego typu "robótek". 

cekinytulipany
Dodatkowo jeśli nabijesz takie pisanki na druciki lub długie wykałaczki i przyozdobisz kokardką powstaną tulipany. Dla lepszego efektu łodygę możesz owinąć zielonym drucikiem kreatywnym.

10. mulina

Teraz wersja do której nawet mi nie wystarcza cierpliwości. Jednakże efekt jest godny podziwu. Styropianowe jajka można, bowiem owinąć muliną.

Mam dla Ciebie małą radę: smaruj klejem jedynie wybrany fragment jajka. Nawijanie muliny zajmuje trochę czasu. W sytuacji gdy posmarujesz od razu całe jajo klej wyschnie i będzie tworzył jedynie problematyczną warstwę.

różowe

To już wszystkie proponowane przez mnie sposoby. Mam nadzieję, że coś dla siebie znajdziesz. Daj znać w komentarzu, który sposób najbardziej Ci się podoba lub czy jakaś rada była szczególnie cenna.

Pamiętaj, najważniejszy w tworzeniu pisanek jest nie sam efekt, ale proces. Nie fiksuj się na idealnym wyrysowaniu wzorów lub perfekcyjnym doklejeniu jakiegoś elementu. Czasami te najbardziej "nieidealne" pisanki są najpiękniejsze, a najistotniejsze w ich tradycji jest wspólne tworzenie, ale  wspomnień.

serce

W komentarzu podziel się ze mną swoim zdaniem na temat posta😸
 
 
 

Brak komentarzy: