miś
Wyznacznikiem naszych czasów są nowe technologie. Jadąc autobusem czy idąc ulicą większość z nas jest pochłonięta wirtualnym życiem. Pamiętajmy jednak o wyznaczeniu sobie granic, a przede wszystkim wyznaczaniu ich dzieciom. To, co dla nas jest pewną formą rozrywki czy choćby sposobem do załatwienia „miliona” spraw w krótkim czasie nie jest ani niezbędne ani korzystne dla dziecka. 

Dlaczego? 

Dziecko podlega ciągłemu procesowi rozwoju. Na przestrzeni najwcześniejszych lat w naszym organizmie kształtują się takie sfery jak poznawcza, ruchowa, emocjonalna czy społeczna. Podlegają one wpływom różnych bodźców za równo korzystnych, wpierających rozwój, jak i negatywnym, nieodpowiednim dla rozwoju dziecka bądź, co gorsze uniemożliwiającym jego dalszy postęp. Gry czy też oglądanie bajek często powoduje przebodźcowanie, co w konsekwencji nie pozostaje bez śladu dla mózgu dziecka.
Alternatywą dla tabletów, smartfonów itd. są książki.  Dlaczego warto czytać dzieciom książki? Już podaję jedynie kilka argumentów. Jednak gwarantuję, że w następnych wpisach poznasz jeszcze kilka kolejnych. 

Czytanie książek:

      1. Poszerza zasób słownictwa

Komunikacja jest kluczem do wszystkiego. Jeśli człowiek potrafi nadać komunikat (czy to fonicznie czy poprzez komunikację alternatywną) staje się samoświadomy. Dziecko może wtedy opowiedzieć o swoich potrzebach, lękach czy zainteresowaniach. Dzięki temu jesteśmy w stanie budować z dzieckiem nasze relacje. Czytanie książek wzbogaca słownik bierny i czynny. Dziecku z większym zasobem słownictwa łatwiej sformułować i zobrazować własne myśli. Co więcej komunikacja ma bezpośredni wpływ na budowanie relacji rówieśniczych i ich jakość.

2. Rozwija wyobraźnię

Aktualnie niejednokrotnie kreatywność staje się ważniejszym punktem w naszym CV niż sama wiedza. Dlaczego? To proste, bez niej nie jesteśmy w stanie wykorzystać za równo wiedzy jak i umiejętności, które posiadamy. Kreatywność, bowiem to nic innego jak wykorzystywanie wszystkich zasobów, które zdołaliśmy wcześniej posiąść. Natomiast nieszablonowe i nieoczywiste rozwiązania prowadzą do tworzenia rzeczy nowych, co jest podstawą rozwoju.

3. Poszerza wiedzę

Fakt, jestem zwolennikiem poznawania świata przez działania praktyczne. Jednak są rzeczy, które istnieją poza naszym zasięgiem, których nigdy nie zobaczymy i nie doświadczymy. W tym właśnie przypadku ratunkiem są dla nas książki. Co więcej poznanie perspektywy kogoś innego jest równie rozwijające.

4. Pomaga określić emocje

Odpowiedni dobór książki pozwala również pomóc w niejednej sytuacji kryzysowej. Książka jest dobrym punktem wyjścia do rozpoczęcia rozmowy o tematach trudnych takich jak lęk przed ciemnością, pójściem do dentysty czy nawet zbliżającą się śmiercią bliskiej osoby. W księgarniach można znaleźć wiele książek pisanych przez psychologów czy pedagogów, których nadrzędnym celem jest pokazanie dziecku jak radzić sobie z emocjami w danej sytuacji. Często również pozwalają one określić emocje, które dla dziecka są niejednoznaczne, których nie potrafi jeszcze nazwać. 

5. Uczy postaw prospołecznych

Dziecko czytając nabywa podprogowo postawy empatyczne. Jest to wynik identyfikowania się z bohaterami i przeżywania wraz z nimi towarzyszących im emocji. Czytanie jest, więc inwestycją w lepsze społeczeństwo. Uczy otwartości na drugiego człowieka.

6. Pozwala budować więź

Wszelkie codzienne rytuały są podstawą więzi z dzieckiem. Codzienne czytanie przed snem nie tylko pozwoli dziecku wyciszyć się, ale spowoduje, że w dorosłym życiu będzie wspominać niejednokrotnie te kilkanaście minut poświęconych bezpośrednio jemu.

Podsumowując, warto odłożyć na bok telefon czy tablet na rzecz książki. Jednak by umilić Ci korzystanie z książek stworzyłam kilka propozycji zakładek. Są one świetnym pomysłem na pewną formę gratyfikacji. 
lis
Zakładka ,,Lisek- jasne tło"
Zakładka ,,Lisek-ciemne tło"

balon
Zakładka ,,Żółte tło"
Zakładka ,,Niebieskie tło"

sowy
Zakładka ,,Sowy-jasne tło"
Zakładka ,,Sowy-ciemne tło"

Rady dotyczące wydruku

➥ Jeśli drukujesz zakładki na własnej drukarce zmień ustawienia na najwyższą jakość wydruku.
➥ Dodatkowo do drukowania polecam papier z gramaturą 200-300 na przykład blok techniczny.
➥Jeżeli drukujesz zakładki na papierze o standardowej gramaturze warto je zalaminować.

Jeżeli chcesz pobrać wszystkie zakładki kliknij-TUTAJ.

Polecam Ci również zajrzeć na blog MAVELO kreatywnie na co dzień, gdzie autorka tworzy małe cuda.
Daj znać, która zakładka najbardziej skradła Twoje serce.

Zapraszam Cię również do mojego sklepu, gdzie znajdziesz różnorodne pomoce dydaktyczne do wykorzystania między innymi na zajęciach logopedycznych, korekcyjno- kompensacyjnych, rewalidacji czy w kreatywnej zabawie wspierającej rozwój dziecka.

W komentarzu podziel się ze mną swoim zdaniem na temat posta😸

2 komentarze: