myszy
Memory to jedna z najchętniej wybieranych gier zarówno przez dzieci jak i ich rodziców. Jednakże często po kilkukrotnym zagraniu w klasyczną wersję pojawia się znudzenie, a karty trafiają do stosu nieużywanych zabawek. Jak temu zapobiec? Poniżej zebrałam kilka pomysłów w jaki sposób możesz wykorzystać swoje memory lub te, które znajdziesz do pobrania poniżej. 

  1. Klasyczna wersja memory

Wymieszane karty trzeba ułożyć obrazkami skierowanymi w dół. Następnie losujemy dwa z nich poszukując pary. Jeżeli obrazki są takie same, możemy wybrać ponownie, jeśli nie to odkładamy karty na miejsce. Wtedy losuje przeciwnik.  

myszy
Koniecznie daj znać w komentarzach jak u Ciebie nazywano taką wersję gry. U mnie mówiło się na nią Świnka😅😂. 

2. Piotruś  

Rozdzielamy karty losowo pomiędzy graczy. Następnie gracze wymieniają się między sobą jedną kartą dobierając inne w pary. Przegrywa osoba, której zostanie jedna karta.   

3. Opowiedz historie z tym obrazkami

Dziecko losuje 3, 4 karty i układa historyjkę zawierającą elementy znajdujące się na ilustracjach. Później losuje kolejna osoba.

4. Sekwencje

 • układanie sekwencji

Układamy ciąg kilku obrazków. Warto zacząć od 2 bądź 3. Dziecko układa poniżej taką samą sekwencję. Potem możemy utrudnić zadanie zakrywając ułożony przez nas ciąg. 

 • dokończ sekwencję

W tym przypadku również układamy sekwencję, ale podwójnie. Dodatkowo w drugim ciągu ma brakować jednej karty. Zadaniem dziecka jest uzupełnienie pustego miejsca odpowiednim elementem. 

sekwencje
5. Jakiego obrazka brakuje?

Na stole układamy kilka kart (warto zacząć od 3). Zadaniem dziecka jest się im przyjrzeć i zapamiętać. Następnie zabieramy jedną kartę, a dziecko mówi jakiego obrazka brakuje. Potem zamieniamy się rolami. 

6. Co nie pasuje?

W tej sytuacji układamy przed dzieckiem trzy lub więcej karty. Jednakże wśród elementów tworzących pewien zbiór ma znajdować się niepsujący do nich obrazek. Zadaniem dzieckiem jest go wskazać. 

7. Znajdź podobieństwo/ znajdź różnice

Na stole układamy dwie karty. Zadaniem dziecka jest opowiedzieć jakie widzi podobieństwa i różnice pomiędzy nimi. Następnie można dodać kolejną kartę i zwiększać poziom trudności.

mouse

8. Zgadnij jaki obrazek wylosowałam

Jedna osoba losuje kartę i opisuje obrazek jednocześnie nie podając nazwy elementu. Zadaniem dziecka jest odgadnąć co znajduje się na ilustracji. 

9. Tworzenie zbiorów  

To zadanie możemy dowolnie modyfikować na nasze potrzeby. Dziecko może tworzyć zbiory ze względu na kolor, rodzaj lub wielkość elementów. Dodatkowo może przeliczać elementy danego zbioru. Ponadto jest to idealny moment, aby mieszać kilka talii kart. 

10. Kalambury   

Gracz losuje kartę i bez użycia słów pokazuje co przedstawia ilustracja. Inni gracze odgadują hasło. Następnie kolejna osoba losuje kartę.

 

 
 
 
 
BONUS!

 
Jeżeli chcesz pobrać wszystkie memory kliknij TUTAJ

 

Podsumowując, co daje gra w memory:

 •  rozwija  koncentrację uwagi
 •  ćwiczy pamięć, logiczne myślenie i spostrzegawczość
 •  doskonali refleks 
 • poszerza słownik
 • wspiera rozwój poznawczy
 • uczy współdziałania w grupie
 • uczy jak radzić sobie z porażką oraz ze stresem 
 • uczy cierpliwości, poprzez oczekiwanie na swoją kolej

Więcej memory za darmo znajdziesz, klikając-TUTAJ
 

Szukasz memory z innymi motywami? Sprawdź moje zestawy, które możesz wykorzystać między innymi na zajęciach logopedycznych, korekcyjno- kompensacyjnych, rewalidacji czy w kreatywnej zabawie wspierającej rozwój dziecka.

W komentarzu podziel się ze mną swoim zdaniem na temat posta😸

5 komentarzy:

 1. Cześć, przez przypadek trafiłam na twojego bloga ale muszę przyznać, że masz rewelacyjne pomysły i rewelacyjne przykłady do wykorzystania praktycznie dla każdej grupy wiekowej:) Jestem zachwycona:) Bardzo dziekuję za dalsze inspiracje:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie takich ćwiczeń poszukiwałam!!! Proszę o więcej ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomoce pojawiają się co 4 dni, więc zapraszam serdecznie ;)

   Usuń
  2. Tak wiem, jestem na bieżąco dzięki udostępnianiu materiałów na grupach facebookowych ;)

   Usuń